MUNDIJALSKA GROZNICA: GRUPA D
Francuska, Danska, Australija,Tunis
Grupa u kojoj nastupa aktuelni fudbalski vladar svijeta Francuska uz reprezentaciju Danske koja igra sve bolje i nepredvidljive Australijance i bivšu kolonije “trikolora” Tunis garantuje nam uzbudljive mečeve i daće nam odgovor mogu li “Galski pijetlovi” odbraniti “Boginju”.
Francuska
FIFA lista: 4. mjesto
Selektor: Didje Dešan (53)
Vrijednost tima: 886.000.000 evra
Prosječna starost: 26,2
Najveća zvijezda: Kilijan Mbape
Učešća na SP: 16 puta
Najveći uspjeh: šampioni 1998.i 2018.
“Galski pijetlovi” u Katar dolaze kao branioci trofeja i po mnogima kao najbolja reprezentacija svijeta, međutim znali su Francuzi često da negativno iznenade na velikim takmičenjima.
Ipak, Francuzi djeluju kao najkompletnija reprezentacija. U svom timu imaju Karima Benzemu najboljeg fudbalera Evrope u prošloj godini. Eduard Kamavinga saigrač Benzeme iz Reala je tokom svog jednogodišnjeg boravka u “Kraljevskom klubu” pokazao kvalitet i dosta sličnosti sa Kanteom pa bi mogao biti adekvatna zamjena za fudbalera kojeg neće biti a tu je i igrač Juventusa Rabio koji je podigao formu pred početak prvenstva. Odbrana “Galskih pijetlova” odiše sigurnošću Žulsa Kunde, Rafael Varan, Upamekano uz Tea i Lukasa Ernandeza djeluju sposobni da “spuste zid” pred golom Uga Ljorisa koji će im dodati dodatnu sigurnost. Trkačka i tehnička snaga u veznom redu nije upitna jer tu su Orelije Čuameni, Jusuf Fofana te neumorni Mateo Genduzi.
O napadu ne treba puno trošiti riječi. Kada znate da su tu Benzema, Mbape a kada se doda Grizman, Dembele i pouzdani Olivije Žiru koji sa 49 golova za nacionalni tim juri rekord najboljeg svih vremena, a za to mu fali da postigne još dva, te prestigne legendarnog Tjerija Anrija, postavlja se pitanje da li ih je moguće zaustaviti?
Sva ova imena uz još nekolicinu jasno stavljaju do znanja da Francuzi mogu sastaviti dva kvalitetna tima koja bi bila u užem krugu favorita za “Boginju”.
Francuska se u Katar plasirala kao prvoplasirana reprezentacije u evropskim kvalifikacijama iz grupe u kojoj su se našli još Ukrajina, Bosna i Hercegovina, Finska, Kazahstan. “Trikolori” su upisali pet pobjeda i tri remija i relativno lako se našli u prilici da brane “Boginju”.
Međutim, dešavanja oko reprezentacije u prethodnom periodu zabrinula su javnost u Francuskoj. Najprije je najveća zvijezda tima napadač Kilijen Mbape zaratio sa savezom zbog toga što se trebao fotografisati reklamirajući beting kompanije koje su sponzori reprezentacije a on je veliki protivnik kockanja.
Situaciju je uspio da smiri selektor Dešan uz par reprezentativaca pa su našli kompromis ali je onda predsjednik Francuskog fudbalskog saveza Noel Gret optužen za seksualno uznemiravanje nekoliko ženskih saradnica.
Da stvari nisu baš najbolje pokazala je i Liga nacija gdje su u grupi sa Hrvatskom,Danskom i Austrijom u zadnji čas se spasili ispadanja iz elitne grupe. Loši rezultati uz povrede nekih ključnih igrača, te problemi sa fizičkom spremom pojedinaca najviše brine navijače ove selekcije.
Reprezentaciji koja pretenduje da osvoji Svjetsko prvenstvo dva puta za redom i da sruši dostignuće koje je ostvario samo Brazil i to davne 1962. godine kada je nakon trijumfa 1958. podigao trofej opet četiri godine kasnije, ovakvo stanje sigurno ne prija.
Francuska na Mundijal u Katar ide i bez jednog od najboljih igrača, pa ako i ne najboljeg što se tiče veznog reda čovjeka koji je krpio svaku rupu na tom dijelu terena Ngola Kantea. Nije samo to problem jer neće biti ni Pola Pogbe igrača koji je uvijek sav svoj raskošni potencijal pokazivao više u reprezentaciji nego na klubskom nivou. Pred sam početak otpao je i defanzivac PSŽ-a Kimpembe i Lajpcigov Nkunku kojeg je na treningu pred SP povrijedio saigrač Kamavinga ali Francuska je dovoljno kvalitetna da nadomjesti ove izostanke.
Možda nisu glavni favoriti za osvanje prvenstva ali su sigurno u prva tri a iz grupe bi trebali da izađu lako uprkos tome što je Danska i u Ligi nacija pokazala da nimalo nije lošija ekipa od “Galskih pijetlova”.
Danska
FIFA lista: 15. mjesto
Selektor: Kasper Hjulmand (50)
Vrijednost tima: 339.300.000 miliona evra
Prosječna starost: 26,8
Najveća zvijezda: Kristijan Eriksen
Učešća na SP: 5 puta
Najveći uspjeh: 8. mjesto (1998)
Kao što smo već rekli Danci nisu nimalo lošiji od Francuske, bar su to pokazali u utakmicama kvalifikacija za Mundijal ali i Ligi nacija. Ova nacionalna selekcija Danske je pravi primjer da zajedništvo i odlična atmosfera moraju ići uz kvalitet kako bi se napravili uspjesi. Danska već nekoliko godina svoju igru zasniva na zajedništvu i posvećenošću reprezentativaca prema grbu a takav odnos se oslikava na rezultate ove ekipe.
Ono što je zanimljivo je da su Danci u Ligi nacija bili u grupi sa Francuzima i oba puta ih savladali. Uz to su im dali četiri gola dok su primili samo jedan. Danska je izgledala kompaktno uigran tim a za to je najzaslužniji čovjek o kom se ne priča puno čak ni u Danskoj javnosti selektor Kasper Hjulmand.
On je na kormilo reprezentacije Danske došao 2020. godine, i od tada je fino posložio kockice kombinujući par fudbalera “velikog kalibra” i nekoliko mladih talenata čime je stvorio tim gdje svaki pojedinac diše kao jedan i razmišlja kao jedan, što se vidi i u činjenici da se ova selekcija na FIFI-noj rang listi pod njegovim vođstvom nikada nije našla ispod 10 najboljih.
Takođe, dugo će se u ovoj Skandinavskoj zemlji pamtiti uspjeh sa prošlogodišnjeg Evropskog prvenstva kada su došli do polufinala, gdje su poraženi od Engleske nakon produžetaka.
Timski duh ove reprezentacije najbolje je prikazan u jednoj od najtužnijih i potresnijih scena, koja je ipak imala srećan kraj, kada je Kristijan Eriksen doživio srčani zastoj na prvom meču grupne faze protiv Finske. Tada je kapiten Simon Kjer reagovao munjevito i na taj način spasio život svom saigraču, dok je ostatak tima pohrlio da okruži Eriksena dok mu se pruža prva pomoć kako ga kamere ne bi snimale dok je vodio bitku za život.
Danska što se tiče kvalifikacija za Mundijal u Kataru bila i više nego ubjedljiva, jer je završila kao prvoplasirana ekipa sa tek jednim porazom koji se desio u posljednjem kolu od Škotske kada je sve već bilo riješeno.
Selekcija Danske se tako kvalifikovala na svoje drugo uzastopno Svjetsko prvenstvo, a u Kataru će pokušati dostići svoj najveći uspjeh ikada na Mundijalima kada su fudbaleri ove zemlje došli do četvrtfinala 1998. godine u Francuskoj.
Danci su odlično popunjeni na svim pozicijama. Lijevi krilni bek im je najčešće Joakim Mele dok je na desnoj strani Rasmun Kristensen fudbaler Lidsa. Uz štopere sa velikim kvalitetom kakav posjeduju Andreas Kristijanses, Joakim Andersen i Simon Kjer a iza njih među stativama Kasper Šmajhel čovjek koji je ove sezone nakon dugo vremena napustio Englesku i prešao u Francusku Nicu i koji pokazuje kvalitet iz godine u godinu, ova reprezentacija djeluje više nego dobro defanzivno. Sredina terena Eriksen, Dilejni, Hojberg je puna trke ali i kreativnosti uz dobre napadače kao što su Skvon Olsen i Brajtvajt daje pravo ovoj selekciji da se nada dobrom rezultatu.
Širok roster im daje priliku da naprave dobar rezultat i ne treba biti iznenađen ako se nađu u posljednjim mečevima prvenstva.
Australija
FIFA lista: 38. mjesto
Selektor: Grem Arnold (59)
Vrijednost tima: 40.330.000 evra
Prosječna starost: 26,9
Najveća zvijezda: Metju Rajan
Učešća na SP: 5 puta
Najveći uspjeh: osmina finala 2006.
Popularni “Sokerosi” još jednom su se našli na Mundijalu uprkos što u ovoj zemlji fudbal nije najpopularniji sport, čak šta više nalazi se tek na petom mjestu, i prve prave obrise ova igra u zemlji kengura dobila je tek poslije 80-ih godina prošlog vijeka migracijama ljudi sa Balkana. Oni su osnovali klubove pa je tako nakon par godina u prvi plan iskočio i najpopularniji od svih, Melburn Vitezovi, koji su kasnije postali “tvornica” talenata Australije.
Jedan od najpoznatijih igrača koji su tu ponikli je Mark Viduka, a upravo je kroz njegov igrački uspon te pojavljivanje Tima Kejhila, Marka Švarcera, Mile Jedinaka i Željka Kalača Australija doživjela fudbalski procvat.
Dugo godina se ova reprezentacija takmičila u kvalifikacijama Okeanije ali je 2005. prešla u Azijsku zonu kvalifikacija i to je bio korak ka većem kvalitetu jer su do tada igrali sa reprezentacijama poput Samoe, Toga, Fidžija a to su reprezentacije nižeg kvaliteta. Najbolji pokazatelj toga je istorijska pobjeda 2001. godine sa nestvarnih 31:0 nad Američkom Samoom.
Najveći uspjeh zemlje kengura na prvenstvima je šesnaestina finala 2006. godine u Njemačkoj gdje su se plasirali prvi put poslije 1974. godine.
U posljednjih par godina situacija u njihovoj reprezentaciji nije najbolja a i na Svjetsko prvenstvo u Kataru su došli kroz trnovit put. Oni su u svojoj grupi završili kao treći, iza Japana te iznenađenja Saudijske Arabije, te su svoj put morala tražiti kroz azijski pa onda i interkontinentalni plej-of.
U azijskom plej-ofu su savladali Ujedinjene Arapske Emirate, te su na megdan u interkontinentalnom izašli Peruu.
Protiv Perua je bila prava muška borba gdje je regularni dio meča završen 0:0 kao i produžetak pa je putnika u Katar odlučila “penal lutrija”. Tu su smireniji bili “Sokerosi” te su se sa 5:4 u penal seriji plasirali na Mundijal.
Najzvučnija imena u timu su Metju Rajan, Ajdin Hrustić i Aron Muj i to dovoljno pokazuje da Australija nema u svojim redovima neku veliku zvijezdu i poznatog fudbalera a na našim prostorima jedini za kojeg se još zna je Miloš Degenek bivši fudbaler Crvene zvezde.
Biće ovo izazovno prvenstvo za Australiju za koju bi bilo pravo čudo da dođe do prilike da se bori za prva dva mjesta.
Tunis
FIFA lista: 30. mjesto
Selektor: Džalel Kadri (50)
Vrijednost tima: 65.850.000 evra
Prosječna starost: 26,5
Najveća zvijezda: Vahbi Kazri
Učešća na SP: 5 puta
Najveći uspjeh: grupna faza
Tunis je od dobijanja nezavisnosti 1956. godine od strane Francuske doživio mnogo uspona i padova što se tiče samog učešća na Mundijalima gdje nikada nisu uspjeli proći prvu fazu. Svoju mundijalsku priču počeli su 1978. godine kada su izborili svoje prvo Svjetsko prvenstvo.
Nakon tog prvenstvo ih nije vidjelo čak 20 godina. U Francuskoj 1998. godine su se vratili ali su i tada ispali u grupi. Međutim, i naredna dva uzastopna prvenstva bili su učesnici. Uprkos tome, što su ispali u grupi to je zadovoljilo navijače ove selekcije. Tunižani su se obrali i na posljednjem prvenstvu u Rusiji ali i tu su imali isti učinak.
U Katar su stigli kroz Afričke kvalifikacije koje su slične kao u Aziji pa i na “Crnom kontinentu” postoji više faza, a Tunis je svoju započeo u drugoj od ukupno tri.
U drugoj fazi se igraju grupe kojih ima devet, a Tunižani su se našli u grupi A gdje su za protivnike dobili Ekvatorijalnu Gvineju, Zambiju i Mauritaniju. Oni su tu ostvarili četiri pobjede, te jedan remi i poraz te su sa dva boda više od Ekvatorijalne Gvineje obezbijedili plasman u treću fazu afričkih kvalifikacija.
Tamo se igra plej-of u kom se igraju dvije utakmice, u kojima bolji tim obezbjeđuje jedno od pet mjesta rezervisanih za zemlje Afrike na Svjetskom prvenstvu. Tunis je igrao protiv Malija i uspio ih izbaciti ukupnim rezultatom 1:0. Ključnu prednost su stekli u prvoj gostujućoj utakmici dok su kući odigrali neriješeno i našli se u Kataru.
Ova reprezentacija nije mogla bez turbulencija tokom kvalifikacija. Selektor Monder Kebaier koji je proveo Tunis kroz drugu fazu kvalifikacija dobio je otkaz tokom ovogodišnjeg izdanja Afričkog kupa nacija jer su ispali u četvrtfinalu i tako nisu ispunili očekivanja.
Njega je zamijenio prvi pomoćnik Džalel Kadri. Nisu mu davane velike šanse da će uspjeti izdići ekipu i plasirati se na Mundijal kroz mečeve plej-ofa protiv Malija. Međutim, Kadri je u tome uspio i sebi “kupio” selektorsko mjesto u Kataru.
Reprezentacija Tunisa nema neka velika zvučna imena ali sigurno ime poznato širokoj javnosti je napadač Monpeljea Vahbi Kazri, koji je i najbolji strijelac Tunisa od aktivnih igrača sa 26 pogodaka i drugi najbolji svih vremena, ispred njega je samo Isam Džema sa 36 pogodaka. Najskuplji je igrač Kelna Elijes Skiri, čija vrijednost se procjenjuje na 13 miliona evra i sve akcije ove reprezentacije upravo kreću od njega. Pažnju treba obratiti i na prvotimca engleskog drugoligaša Birmingema, Hanibala Medžbrija, inače pozajmljenog igrača Mančester junajteda od kojih se očekuje da pokažu određeni kvalitet. Interesantan je i štoper Montasar Talbi iz Lorijena, koji uglavnom igra u tandemu sa Bilelom Ifom, dok je na golu standardan Behir Ben Said.
Nimalo laka grupa za Tunis i ono što je realno da i na šestom svom učešću na Mundijalu put završe u prvom krugu.
PREDVIĐANJA
U ovoj grupi vidimo Dance kao prvoplasirani tim, Francuzi drugi a Australija i Iran će gol razlikom odlučiti o trećem i četvrtom mjestu. Vašu idealnu kombinaciju uz najbolju kvotu pronađite na admiralbet.ba.
Izvor fotografije: Super Sport